Πήρε εκδίκηση και πρόκριση η Αλγερία!

Πριν 20 χρόνια, η Αίγυπτος είχε νικήσει με 1-0 την Αλγερία και είχε προκριθεί στο Μουντιάλ της Ιταλίας, τώρα όμως οι «αλεπούδες της ερήμου« πήραν την εκδίκηση τους! Οι παίκτες του Σααντάν επικράτησαν με το ίδιο σκορ στο μπαράζ που έγινε στο...

...ουδέτερο Σουδάν χάρη σε γκολ του Γιαχία στο 40' και πανηγυρίζουν από σήμερα την επιστροφή τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά μετά το 1986.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο ένταση, πάθος, σκληρά μαρκαρίσματα και ουκ ολίγες διακοπές για... κοκορομαχίες, κάτι που άλλωστε αναμενόταν με βάση την προϊστορία των δύο ομάδων και την σημασία του αγώνα.

Αμφότερες μπήκαν νευρικά στο γήπεδο, με αρκετά λάθη και πολλά φάουλ. Πάντως, ήδη στο πέμπτο λεπτό, η καθεμία είχε επισκεφτεί με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Πρώτα η Αλγερία με κεφαλιά του Γκεζάλ στο 3' που μπλόκαρε ο Αλ Χανταρί και δύο λεπτά αργότερα η Αίγυπτος με τον Ελ Σακάρ να πιάνει και αυτός την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, αλλά η μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Τσαουτσί.

Η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στο 15' για λογαριασμό των Αλγερινών. Έπειτα από σύγχυση στην περιοχή του Αλ Χανταρί, ο Γιαχία έπιασε το σουτ από την μικρή περιοχή αλλά ο Αιγύπτιος τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Ο πορτιέρο των «φαραώ» είπε όχι και στο 29' σε εκτέλεση φάουλ του Σαϊφί.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Αίγυπτος άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και σταδιακά ανέλαβε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 31', μάλιστα, το σουτ του Αμπουτρικά από το ύψος της περιοχής έφυγε ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, οι Αιγύπτιοι πλησίασαν και πάλι κοντά στο γκολ, όταν ο Αλ Μουχαμαντί μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, επωφελήθηκε από τις κόντρες και έκανε το κοντινό σουτ, όμως ο Τσαουτσί απέκρουσε και κράτησε το 0-0.

Ωστόσο, παρά την ανωτερότητα της Αιγύπτου σε αυτό το διάστημα, αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα ήταν η Αλγερία. Στο 40ο λεπτό, ο Ζιανί έκανε την σέντρα, ο προωθημένος Γιαχία βρέθηκε στην περιοχή και με πολύ δυνατό, διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Αλ Χανταρί και άνοιξε το σκορ. Η Αίγυπτος προσπάθησε να αντιδράσει γρήγορα, όμως η κεφαλιά του Αμπουτρικά στο 43' πέρασε λίγο δίπλα από το τέρμα του Τσαουτσί.

Στο δεύτερο μέρος, η Αλγερία έδωσε χώρο στην Αίγυπτο και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, την ώρα που ο Χασάν Σεατά έριχνε στην μάχη από το 46' τον Ζιντάν με στόχο να πετύχει την γρήγορη ισοφάριση. Αυτή δεν ήρθε ποτέ, παρά την εδαφική υπεροχή των Αιγυπτίων που ουσιαστικά απείλησαν μόνο μια φορά στο πρώτο τέταρτο, όταν η κεφαλιά του Ελ Σακκά έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η μεγαλύτερη φάση έγινε στο 61' για την Αλγερία, όταν ο Γκεζάλ εξ επαφής έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αλ Χανταρί μπλόκαρε. Η Αίγυπτος απάντησε αμέσως, όταν ο Ζιντάν απέφυγε δύο αντιπάλους, έδωσε στον Μετεάμπ, ο οποίος μέσα από την καρδιά της περιοχής έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Τσαουτσί είπε και πάλι «όχι».

Οι Αιγύπτιοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 71' έφτασαν ξανά κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Αμπουτρικά έκανε την κοντινή προβολή, ο Τσαουτσί απέκρουσε (τραυματίστηκε στην φάση), ο Ζιντάν πήρε το ριμπάουντ και «εκτέλεσε» αλλά λίγο πριν την γραμμή έδιωξαν οι Αλγερινοί.

Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι με την Αίγυπτο να προσπαθεί με βαθιές μπαλιές να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ωστόσο το τελευταίο 20λεπτο κύλησε χωρίς την μεγάλη φάση. Οι Αλγερινοί κράτησαν το 1-0 και πανηγύρισαν την πρόκριση στο Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1986, ενώ οι Αιγύπτιοι μένουν εκτός για πέμπτη σερί διοργάνωση.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρίσκονταν 35.000 φίλοι και των δύο χωρών, ενώ η αστυνομική παρουσία μέσα στο γήπεδο ήταν πανίσχυρη καθώς σε όλο το στίβο υπήρχαν άνδρες της ασφάλειας.

Αλγερία-Αίγυπτος 1-0 (40' Γιαχία)

Αλγερία (Ραμπάχ Σααντάν): Τσαουτσι, Μπουγκχέρα, Μπελχατζ, Γιαχία (66' Ζαουί), Χαλίς, Μανσούρι, Γκεζάλ, Σαϊφί (84' Λαϊφά), Μεγκνί (58' Ματμούρ), Γεμπντά, Ζιανί

Αίγυπτος (Χασάν Σεχάτα): Ελ Χανταρί, Αλ Μουχαμαντί, Ελ Σακά (80 Έιντ), Αμπουτρικά, Σαϊντ, Φατί, (46' Ζιντάν), Ζακί (46' Ραμπό), Μετεάμπ, Μοαγουάντ, Χασάν, Γκομάα

Το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ από την Αφρική εξασφάλισαν οι: Νότιος Αφρική, Ακτή Ελεφαντοστού, Γκάνα, Νιγηρία, Καμερούν, Αλγερία