Το χέρι του Θεού Νο2! - Ζητούν επανάληψη οι Ιρλανδοί

Το γκολ του Ουίλιαμ Γκαλάς στο 103` λεπτό της παράτασης, στο παιχνίδι με την Ιρλανδία (1-1), προήλθε από ένα... κραυγαλέο διπλό κοντρόλ με το χέρι από τον Τιερί Ανρί, ο οποίος κατέβασε τη μπάλα λίγο πριν αυτή καταλήξει άουτ και έδωσε τη...

δυνατότητα στον συμπαίκτη του να χριστεί σκόρερ και να χαρίσει την πρόκριση στη Γαλλία με συνολικό σκορ 2-1 (οι γάλλοι είχαν επικρατήσει 1-0 στο Δουβλίνο).

Ο διαιτητής Μάρτιν Χάνσον έχασε τη φάση, η οποία σύμφωνα με τους ιρλανδούς έπρεπε να σταματήσει νωρίτερα (οφσάιντ).

Ο Ρεϊμόν Ντομενέκ απέφυγε να σχολιάσει τη συγκεκριμένη φάση, ισχυριζόμενος ότι δεν έχει δει το replay, ενώ ο Τιερί Ανρί παραδέχτηκε την παράβαση: "Ναι, κοντρόλαρα τη μπάλα με το χέρι, αλλά δεν είμαι εγώ ο διαιτητής".

Το γκολ των γάλλων παρομοιάζεται με αυτό του Ντιέγκο Μαραντόνα στον τελικό του Μουντιάλ το 1986, με δύο διαφορές. Πρώτον, ότι εκείνο το γκολ που προήλθε από το "χέρι του Θεού" είχε κρίνει τον τίτλο και δεύτερον ότι ο αργεντίνος σταρ ποτέ δεν το παραδέχτηκε...

Την επανάληψη του αγώνα με τη Γαλλία ζητά η ιρλανδική ποδοσφαιρική ομοσπονδία, υποστηρίζοντας ότι δεν γίνεται να χάσουν την πρόκριση από ένα γκολ που προήλθε από χέρι.

Οι παίκτες αλλά και το τεχνικό επιτελείο της εθνικής Ιρλανδίας δηλώνουν απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα και τον τρόπο που ισοφαρίστηκαν. Για τον λόγο αυτό η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας κατέθεσε γραπτή διαμαρτυρία στη FIFA, με αίτημα την επανάληψη του αγώνα.

"Η καταφανώς λανθασμένη απόφαση του διαιτητή να κατακυρώσει το γκολ ζημιώνει την ακεραιότητα του αθλήματος. Καλούμε τη FIFA, ως ιθύνουσα αρχή του αθλήματος, να φροντίσει για την επανάληψη του αγώνα", αναφέρει η ανακοίνωση της ιρλανδικής ομοσπονδίας.

Ωστόσο, ο προπονητής της Ιρλανδία εμφανίζεται βέβαιος ότι η ομάδα του δεν θα δικαιωθεί: "Ξέρω ότι είναι αδύνατο να επαναληφθεί ένας αγώνας, όταν ο διαιτητής έχει σφυρίξει τη λήξη. Αυτή η κατάσταση μπορεί να δώσει την ευκαιρία ώστε να μην επαναληφθεί κάτι ανάλογο στο μέλλον".

Ο αρχηγός των ιρλανδών, Ρόμπι Κιν, σχολίασε την επίμαχη φάση τονίζοντας ότι δεν το περίμενε αυτό που έγινε, ενώ τα έβαλε και με τους Μισέλ Πλατινί και Σεπ Μπλάτερ, θεωρώντας ότι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να προκριθούν Γαλλία και Πορτογαλία στην επόμενη φάση:

"Το πιο πιθανό θα χειροκροτούν, ο Πλατινί θα μιλά με τον Μπλάτερ στο τηλέφωνο ή θα στέλνουν μηνύματα, ενθουσιασμένοι με τα αποτελέσματα. Με δύο μεγάλες χώρες δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα σε ένα εκατομμύρια χρόνια να υπάρξει δίκαιη κλήρωση", κατέληξε ο Κιν.

Οργή και στη Σουηδία

Δεν είναι όμως μόνοι οι ιρλανδοί που τάσσονται κατά του διαιτητή της αναμέτρησης, Μάρτιν Χάνσον, αλλά και οι συμπατριώτες του στη Σουηδία. Μία από τις μεγαλύτερες εφημερίδες της χώρας, η Aftonbladet, εξέφρασε την ελπίδα να μην διευθύνει ξανά αγώνα: "Ξέρουμε πως όλοι οι ιρλανδοί αισθάνονται άσχημα.

Ομως ειλικρινά πιστεύω πως τρεις Σουηδοί θα πρέπει να αισθάνονται ακόμα χειρότερα. Ο Μάρτιν Χάνσον και οι Στέφαν Βίτμπεργκ και Φρφέντικ Νίλσον. Η Ιρλανδία δεν θα πάει στο Μουντιάλ και ελπίζω πως ο Χάνσον και οι συνεργάτες τους να μην ξανασφυρίξουν σε διεθνή αγώνα", αναφέρει ένα άρθρο.