Βαθμό στις καθυστερήσεις απέσπασε ο ΠΑΟ στην Καβάλα

Στις καθυστερήσεις με γκολ του Σισέ «έσωσε την παρτίδα» στην Καβάλα ο Παναθηναϊκός και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον επίσης αήττητο Ολυμπιακό. Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, οι «πράσινοι» έχαναν 2-1 έως το 93' και τελικά ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τον ΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε με δύο γκολ του Ονουάτσι (21', 43'). Ο ΠΑΟ μείωσε με τον Κατσουράνη (56').Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην Καβάλα, αφού ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, δεν δημιούργησε φάσεις και η μοναδική φορά που έκανε αισθητή την παρουσία του ήταν στο 37', με ένα σουτ του Λέτο πάνω από το δοκάρι. Αντίθετα, ο ΑΟΚ προειδοποίησε αρχικά για τις διαθέσεις του στο 12', με ένα σουτ του Ονουάτσι λίγο πάνω από το δοκάρι, και «χτύπησε» για πρώτη φορά με έναν «κεραυνό» του ίδιου παίκτη στο 21'.
Επικίνδυνοι οι γηπεδούχοι στις αντεπιθέσεις, κατάφερναν συχνά να βρίσκουν ελεύθερους διαδρόμους και στο 43' «χτύπησαν» για δεύτερη φορά, πάλι με τον Ονουάτσι, ο οποίος από κοντά εκμεταλλεύθηκε την κούρσα και την πάσα του Ιωάννου. Ετσι πήγαν στα αποδυτήρια με ένα γερό προβάδισμα.
Μονότονα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο β' ημίχρονο, ωστόσο με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου κατάφερε να μειώσει. Στο 56' ο Νίνης γύρισε από δεξιά και ο Κατσουράνης από κοντά έκανε το 2-1. Μοιραία το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή, καθώς οι «πράσινοι», ενισχυμένοι με τους Καραγκούνη και Σαλπιγγίδη, βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση. Στο 67' ο Καραγκούνης επιχείρησε ατομική προσπάθεια, όμως στο τέλος προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση παρά να γυρίσει στον αμαρκάριστο Σισέ κι έτσι χάθηκε η ευκαιρία, στο 74' το σουτ του Σαλπιγγίδη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κάλατς και στο 88' ο τερματοφύλακας της Καβάλας απέκρουσε το σουτ του Νίνη.
Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι «πράσινοι» θα γνώριζαν την πρώτη ήττα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κατσουράνης σέντραρε και ο Σισέ με μία χαλαρή κεφαλιά έκανε το 2-2 και κράτησε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή τη βαθμολογίας, αλλά με συγκάτοικο τον Ολυμπιακό, και με την Καβάλα να είναι η μοναδική ομάδα που έχει κόψει βαθμούς από τους δύο πρωτοπόρους.
Διαιτητής: Παππάς (Αθήνας)
Κίτρινες: Ντομπρασίνοβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς - Σαριέγκι
ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Ντουγκλάο, Ντρομπρασίνοβιτς (80' Πόποβιτς), Ντικρόκ, Ρινκόν (71' Σουλτανίδης), Ορούμα, Ιωάννου (64' Μεντί), Ονουάτσι.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Βύντρα, Μπιέρσμιρ (46' Σαλπιγγίδης), Σαριέγκι, Καντέ, Σιμάο (57' Καραγκούνης), Κατσουράνης, Νίνης, Γκάμπριελ, Λέτο (73' Ρουκάβινα), Σισέ.