Πολύτιμη νίκη για τον ΠΑΣ κόντρα στην Καβάλα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαϊτιώτη, που πέτυχε και τα δύο γκολ (21', 84') και με «φύλακα άγγελο» τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε στην έδρα του 2-1 την Καβάλα, σε αγώνα για την 6η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ. Στο 3' και σε κόρνερ του Μενδρινού, ο Κούσας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, στο 18' και σε σέντρα του Ντάσιου, ο Σαϊτιώτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι, όμως σε φάση «καρμπόν» στο 21' ήρθε το γκολ και με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Ντάσιος βρήκε τον Σαϊτιώτη στην καρδιά της περιοχής του ΑΟΚ κι αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο σκόρερ είχε και στο 25' δυνατή εκτέλεση φάουλ, λίγο πάνω από το δοκάρι.
Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο απειλητικοί, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Ελευθερόπουλος κράτησε ανέπαφη την εστία του. Τόσο στο 38' όσο και στο 42', ο πορτιέρο του ΠΑΣ «νίκησε» σε τετ-α-τετ τον Ονουάτσι κι έτσι έληξε το ημίχρονο.
Πολύ πιο επιθετική εμφανίστηκε η Καβάλα στην επανάληψη και έχασε διαδοχικές ευκαιρίες, ενώ η άμυνα του ΠΑΣ πελαγοδρομούσε. Στο 61' και από λάθος του Κώτσιου, ο Ορούμα ξέφυγε μπροστά και μπήκε στην περιοχή, όμως στο γύρισμα που επιχείρησε, ο Μαϊστόροβιτς πρόλαβε και έβγαλε την μπάλα κόρνερ.
Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ελευθερόπουλος εξουδετέρωσε με δυσκολία την κεφαλιά του Σουλτανίδη, ενώ στο 65' ο Ρινκόν αφύλακτος μέσα στην περιοχή σούταρε, για να κοντράρει η μπάλα σε σώμα αμυντικού και να απομακρυνθεί. Ακόμη μεγαλύτερη η ευκαιρία στο 67', όταν ο Ρινκόν «έκλεψε» την μπάλα από τον Μαϊστόροβιτς και μπροστά από τον Ελευθερόπουλο γύρισε στον Σουλτανίδη, που όμως δεν την πρόλαβε παρά την προβολή που επιχείρησε.
Βλέποντας τα λάθη της άμυνας του ΠΑΣ, ο Γιάννης Παπακώστας πέρασε κι άλλον επιθετικό (Ιωάννου) στο παιχνίδι, όμως στο 83' και σε μια αντεπίθεση, ο Σαϊτιώτης βρήκε χώρο, ξεχύθηκε μπροστά, πλάσαρε την κατάλληλη στιγμή κι έκανε το 2-0. Έτσι ο ΠΑΣ πήρε μια υπερπολίτιμη νίκη, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 93ο λεπτό ο Ιωάννου με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Διαιτητής: Αμπαρκιωλης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Ανδράλας - Ντικρόκ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κουσάς, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Μπαλάφας (13' Ανδράλας), Μενδρινός, Τζάνης (46' Στάθης), Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι, Σαϊτιώτης (84' Κανακούδης).
ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου (81' Πόποβιτς), Φερέιρα, Ψωμάς (75' Ιωάννου), Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς, Μεντί (63' Ρινκόν), Ορούμα, Ονουάτσι, Σουλτανίδης.